لاوروف در تهران / محکومیت آمریکا در پرونده شهدای هسته ای / سفر رئیسی به خراسان شمالی


ایران و روسیه / محکومیت آمریکا در پرونده شهدای هسته ای / بیست و ششمین سفر استانی رئیس جمهور و …. از موضوعات پربازدید و گزارش شده در سرمقاله سیاسی ایسنا بود که مشروح آن به شرح زیر است.

به گزارش ایسنا، اخبار مربوط به دیدارهای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سفر به ایران در صدر اخبار امروز قرار داشت.

لاوروف در این سفر با آیت الله سید ابراهیم رئیسی دیدار کرد رئیس جمهور کشورمان در بخشی از این دیدار، دیدارها و گفت‌وگوهای مستمر روسای جمهور و مقامات ایران و روسیه نشان از اراده جدی دو کشور برای شکل‌گیری عصر جدیدی از همکاری‌های راهبردی به نفع دو ملت از جمله در حوزه اقتصادی همسایه است. در حوزه دریای خزر، ممنوعیت هرگونه حضور نظامی خارجی در این منطقه و به ویژه وضعیت استثنایی سواحل جمهوری اسلامی ایران ضروری است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز صبح امروز پنجشنبه وارد محل شد محل وزارت امور خارجه ایران سلام سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه.

این اولین سفر سرگئی لاوروف به ایران از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران است و آخرین سفر او به تهران در آوریل 2021 بود که با همتای وقت خود جواد ظریف دیدار و رایزنی کرد.

حسین امیرعبد اللهیان وی در نشست خبری مشترک با لاوروف با بیان اینکه برنامه از سرگیری مذاکرات در دستور کار وزارت امور خارجه ایران است، افزود: ایران برای دستیابی به یک توافق خوب و پایدار جدی است و ما مسیر دیپلماسی را که راه درستی است ادامه خواهیم داد. ” ما برای رسیدن به مرحله نهایی مذاکرات به واقع بینی متوسل می شویم.

سرگئی لاوروف وی با اعلام حمایت روسیه از احیای برجام گفت: برجام باید به همان شکل اولیه که در سال 2015 ایجاد شد، بدون اضافات و کمبودها احیا شود.

گفت و گوی اختصاصی حسین امیرعبداللهیان با خبرنگار روزنامه کرواسی «چرنی لیست» درباره موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی و همچنین روابط دوجانبه ایران و کرواسی نیز از جمله اخباری بود که توجه مردم را به خود جلب کرد.

وزیر امور خارجه وی در بخشی از این مصاحبه گفت غربی ها به ما گفتند که روس ها انگیزه ای برای احیای برجام و کنار آمدن با آن ندارند. من بلافاصله با آقا صحبت کردم. لاوروف تلفنی قرار ملاقات گذاشتیم و چند روز بعد در مسکو صحبت کردیم. برای ما روشن بود که اگر با طرف آمریکایی به توافق برسیم، روسیه هیچ مانعی ایجاد نمی کند.

یکی دیگر از اخبار پرمخاطب امروز، محکومیت یک محکوم آمریکایی در دعوی برخی خانواده های شهدای هسته ای علیه دولت، نهادها و مقامات آمریکایی بود.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در اعلام این خبر توضیح داد: در چارچوب انتقام جویی قانونی از دولت آمریکا، با توجه به اقدامات قانونی برخی خانواده های شهدای هسته ای کشورمان علیه دولت، نهادها و مقامات آمریکایی در شعبه 55 حقوقی تهران با هدف مقابله و پیشگیری از نقض تعهدات بین‌المللی و رفتارهای توهین‌آمیز، حمایت و کمک به رژیم صهیونیستی در ارتکاب اقدامات تروریستی که منجر به شهادت دانشمندان هسته‌ای و آسیب‌های جسمی، روانی و مالی به خانواده‌های آنان می‌شود. پس از طرح دعوا و جلسات دادرسی، دادگاه دولت و مقامات آمریکا را به 4 میلیارد و 300 میلیون دلار خسارت مادی، معنوی و کیفری محکوم کرد.

همچنین قانونگذاران آمریکایی آنها طرحی به نام «مجوز اطلاعات سال مالی 2023» را برای تقویت و متمرکز کردن توانایی جامعه اطلاعاتی آمریکا برای مقابله با تهدید رو به رشد کشورهایی مانند ایران، روسیه، چین و کره شمالی تصویب کردند.

در بیانیه وب سایت سنا آمده است که کمیته اطلاعات سنا اخیرا با 16 رای موافق و 203 رای ممتنع طرحی را برای سال مالی 2033 تصویب کرده است که بودجه و اختیارات قانونی مورد نیاز برای نظارت بر کنگره را فراهم می کند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در بیست و ششمین سفر استانی خود عازم خراسان شمالی شد و با استقبال نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و مسئولان ارشد استانی وارد فرودگاه بین المللی بجنورد شد.

رئیس دولت سیزدهم وی در این سفر در دیدار با اقشار مختلف خراسان شمالی با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور از 4 دهم درصد به بیش از 4 درصد رسیده است، گفت: رشد اقتصادی کشور این نوید را می دهد که رشد اقتصادی و ارزش پول ملی را در کشور پیدا کند. جامعه.

و ادامه داد: دولت ماهانه 12 تا 13 میلیارد تومان بابت هزینه های دولت های گذشته پرداخت می کند. اینها هزینه هایی است که دولت فعلی انجام نداده و دولت های قبلی انجام داده اند اما هزینه ها را ما پرداخت می کنیم.

یک کشور بدون دست در مقابل بیگانگان می تواند مستقل و مقاوم باشد

آغاز حرکت تکمیل پروژه های نیمه تمام در خراسان شمالی

همه در هر کجا که هستند باید حرمت خون شهدا را حفظ کنند

انتهای پیام


Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها