سفر بایدن به عربستان سعودی پایه گذاری سلطنت محمد بن سلمان


یک کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: آمریکا علاوه بر اینکه بن سلمان به دنبال گام هایی برای تحکیم موقعیت خود در منطقه است، به دنبال زمینه سازی برای جانشینی بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان نیز است.

حسن هانی زاده در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی اهداف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در سفر به برخی کشورهای منطقه از جمله قاهره و اردن، اظهار کرد: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در عربستان و منطقه حضور دارد تا زمینه را فراهم کند. راهی برای جانشینی محمد بن سلمان، پادشاه عربستان سعودی.

وی افزود: پیش‌بینی آمریکا و برخی قدرت‌های غربی این است که در سال 2022 یک سری تغییرات در عربستان رخ خواهد داد و این تغییرات بن سلمان خود را به عنوان حاکم مطلق و پادشاه عربستان معرفی خواهد کرد. به عنوان مثال به بسیاری از رسانه ها در عربستان دستور داد یک سری اسناد در این زمینه تهیه کنند.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: سفر بن سلمان به اردن و مصر نشان می دهد که حرکت های وی برای رسیدن به قدرت کاملا جدی است، ضمن اینکه کشورهای عربی منطقه نیز آماده پذیرش بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان هستند. سفر بایدن نیز تاییدی در این زمینه خواهد بود.

هانی زاده ادامه داد: صرف نظر از روش های تهاجمی و رفتاری بن سلمان در این سال ها، دلایلی برای قدرت گرفتن وی در عربستان به عنوان یکی از قدرتمندترین شاهزادگان سعودی ارائه می شود. پیش از این جو بایدن و تیمش با بن سلمان در عربستان سعودی مخالفت کردند، به ویژه پرونده های وی از جمله قتل جمال خاشقجی که نمره منفی در کارنامه بن سلمان محسوب می شود، اما اکنون نگرش آمریکایی ها تغییر کرده و منافع آمریکا بیشتر از بن سلمان او می طلبد. از سوی دیگر، عربستان سعی دارد نگرش خود را نسبت به آمریکا تغییر دهد.

وی در خصوص مواضع و رویکرد بن سلمان به روابط خود در منطقه به ویژه در ایران گفت: او باید رفتار خود را نسبت به محور مقاومت تغییر دهد، اما این موضوع ممکن است از سوی او چندان جدی نباشد و او تصمیم جدی گرفت. تغییر رویکرد خود در قبال این موضوع.” شاهد نباش.

هانی زاده در پایان گفت: ایران و عربستان سعودی در یک سال گذشته در بغداد مذاکره کرده اند، اما به نظر می رسد که بیشتر تلاش های عربستان برای شکستن انزوای سیاسی در سراسر جهان تاکتیکی بوده است، در غیر این صورت بعید است این اتفاق بیفتد. به نظر می رسد سیاست ها در قبال ایران به شدت تغییر کرده است.

انتهای پیام


Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها