تعویق انتخابات کمیته ملی المپیک! / مجلس موجه نیست


کمپین انتخاباتی کمیته ملی المپیک فاصله چندانی با از دست دادن مشروعیت قانونی خود ندارد و در این شرایط به نظر می رسد باید منتظر چهارمین تعویق انتخابات کمیته ملی المپیک باشیم.

به گزارش ایسنا، به نظر می رسد برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک در حال تبدیل شدن به موضوعی پیچیده است و هر زمان که تاریخ برگزاری این انتخابات تعیین می شود، اتفاقی مانع از برگزاری به موقع آن می شود.

* اولین تعویق به دلیل انتخابات فدراسیون های المپیک

انتخابات کمیته ملی المپیک ابتدا قرار بود نیمه اول بهمن ماه برگزار شود، اما به دلیل عدم برگزاری انتخابات چند فدراسیون مهم المپیک، کمیته ملی المپیک بنا به درخواست روسای این فدراسیون ها تصمیم به تعویق این انتخابات گرفت. بیندزد و 17 اسفند را زمان برگزاری این نشست اعلام کرد

* مقررات دومین تعویق بدون تصویب را مشخص کرد

در حالی که کمیته ملی المپیک برای آغاز روند انتخابات آماده می شد، مشخص شد که کمیته اجرایی کمیته ملی المپیک وارد بحث آیین نامه انتخابات نشده است که نیاز به تصویب مجمع و کمیته بین المللی المپیک دارد. بنابراین انتخابات مجدداً به تعویق افتاد و مجمع 17 اسفند به مجمع عادی برای تصویب آیین نامه انتخابات تبدیل شد.

* ودوره غیرانتخاباتی از اکتبر تا سپتامبر

در جلسه 17 اسفند دو گزینه برای برگزاری انتخابات در سال 1401 به اعضا ارائه شد که اعضا آن را مهرماه یعنی بعد از بازی های آسیایی زمان برگزاری انتخابات دانستند.

با به تعویق افتادن بازی‌های آسیایی، مجمع فوق‌العاده‌ای در سوم خرداد برگزار شد که در آن روز ششم شهریور (بعد از بازی‌های کشورهای اسلامی) زمان برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک تعیین شد.

* این بار اما آمار بالای فدراسیون های المپیکی بدون رئیس!

اکنون با تصویب آیین نامه انتخاباتی و آمادگی کمیته ملی المپیک برای آغاز مراحل ثبت نام کاندیداها، به نظر می رسد ماجرای عدم حضور چند فدراسیون المپیکی همچنان مانع برگزاری انتخابات شود.

طبق تبصره ۲ ماده ۴ اساسنامه کمیته ملی المپیک، تعداد فدراسیون‌هایی که رشته‌های آنها در بازی‌های المپیک حضور دارند و ۶ ورزشکار المپیکی حداکثر آرای مجمع را تشکیل می‌دهند. در واقع رای نمایندگان المپیکی مجمع باید بر غیر المپیکی ها غالب باشد.

در مجمع کمیته ملی المپیک 29 فدراسیون المپیکی به اضافه 6 نماینده ورزشکار حضور دارند که در واقع 35 عضو المپیکی مجمع کمیته ملی المپیک هستند. در مقابل 28 عضو غیر المپیکی در مجمع حضور دارند.

فدراسیون های فوتبال، دوچرخه سواری، ژیمناستیک و شمشیربازی متولی هستند و خبری از برگزاری انتخابات نیست. اکنون وزنه برداری به این فدراسیون ها اضافه شده و با رای دیوان عدالت اداری انتخابات آن فدراسیون باطل شده و این فدراسیون نیز وارد دوره رهبری شده است.

انتخابات فدراسیون سوارکاری نیز برگزار شد اما با توجه به مخالفت وزارت ورزش با این انتخابات گفته می شود به زودی استاندار این فدراسیون منصوب می شود.

ریاست فدراسیون بدمینتون 23 مرداد به پایان می رسد و هنوز مشخص نیست وزارت ورزش در آستانه برگزاری نشست کمیته ملی المپیک انتخابات فدراسیون را برگزار می کند یا خیر. محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون که اکنون مجددا منصوب شده، یکی از مدیرانی است که سه دوره متوالی ریاست فدراسیون را برعهده داشته و در حال حاضر امکان حضور مجدد در انتخابات را ندارد.

فدراسیون جودو هم تعلیق است، البته گفته می شود حضور فدراسیون جودو در مجمع باید مورد توجه قرار گیرد. از آنجایی که کمیته ملی المپیک باید اعضای مجمع را اعلام کند و به کمیته بین المللی المپیک رای دهد، کمیته ملی المپیک در نظر دارد حضور جودو در مجمع را بررسی کند.

در واقع فدراسیون های المپیک در وضعیت بدی قرار دارند و اگر انتخابات فدراسیون بدمینتون برگزار نشود و جودو نتواند در مجمع حضور داشته باشد، تعداد اعضای مجمع المپیک 27 نفر خواهد بود که کمتر از اعضای غیر المپیکی است. در این صورت مجمع اعتبار قانونی نخواهد داشت.

به احتمال زیاد به دلیل برگزار نشدن بازی های المپیک مجدداً انتخابات کمیته ملی المپیک به رقابت می پردازد و وزارت ورزش و جوانان باید هر چه زودتر فکری به حال انتخابات کند در غیر این صورت شاهد تعویق مجدد مسابقات ملی خواهیم بود. انتخابات کمیته المپیک

انتهای پیام


Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها